X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


1387/06/09


اپراتور با دریافت هزینه‌ای کمتر از 20 هزار تومان در ماه و بدون هیچ گونه محدودیت ترافیکی دسترسی به اینترنت بر روی تلفن همراه را با سرعت 115 کیلوبیت در ثانیه ممکن می‌کند. این سرعت تقریبا معادل سریع ترین سرویس اینترنت ADSL در ایران با سرعت 128 کیلوبیت در ثانیه است و جالب آن که قیمت این دو سرویس هم تفاوت چندانی با هم ندارد.

به گزارش شیعه نیوز ،در سال 2002 افغانستان 31 میلیون نفری تنها دارای 20 هزار خط تلفن ثابت، 30 هزار شماره تلفن همراه و 35 هزار خط تلفن ماهواره ای داشت، اما در سال 2006 این کشور دارای 3 اپراتور تلفن همراه با یک میلیون مشترک بود و 150 شهر این کشور نیز تحت پوشش قرار گرفته بودند.

در حال حاضر آمار رسمی سایت وزارت ICT افغانستان نشان می‌دهد که تنها در عرض دو سال تعداد مشترکان استاندارد GSM تلفن همراه در این کشور به بیش از 5 میلیون و 400 هزار نفر و تعداد مشترکان استاندارد پیشرفته تر CDMA که هنوز در ایران در دسترس نیست به 53.867 نفر رسیده است. از سوی دیگر هم اکنون 4 اپراتور به نام‌های روشن، افغان بی‌سیم، اریبا و اتصالات در افغانستان در حال فعالیت هستند.

جالب آنکه در این کشور تلفن‌های ثابت چندان محلی از اعراب ندارند و هزینه نسبتا پایین مکالمه با تلفن همراه و تحت پوشش قرار گرفتن 70 درصد کل خاک این کشور باعث شده تنها 45.235 خط تلفن ثابت در افغانستان وجود داشته باشد. باید توجه داشت که افغانستان کشوری کوهستانی است و جمعیت 30 درصد باقیمانده از خاک این کشور که تحت پوشش تلفن همراه نیست بسیار ناچیز است و می‌توان ادعا کرد دسترسی شهروندان افغانی به تلفن همراه در اکثر نقاط مسکونی این کشور برقرار است.

روشن یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی افغانستان است که با بیش از 2 میلیون مشترک بیش از 500 نفر کارمند دارد و جالب آنکه بیش از 21 درصد این افراد را زنان تشکیل می‌دهند. این شرکت از طریق نمایندگی‌ها و فروشگاه‌هایش زمینه استخدام بیش از 8000 نفر دیگر را فراهم آورده است. روشن که در زمینه‌های تبلیغاتی نیز فعال است به علت تلاش‌هایش برای گسترش خدمات تلفن همراه در افغانستان جوایز متعدد بین‌المللی کسب کرده است.

هزینه مکالمه با تلفن همراه در افغانستان با توجه به ضعف زیرساخت‌ها و مشکلات امنیتی و اقتصادی موجود در حد قابل قبولی است. اپراتور روش بابت هر دقیقه مکامله تلفن همراه از مشترکانش حدود 90 تومان دریافت می‌کند. این نرخ در کلیه نقاط این کشور ثابت است و روشن از مشترکانش هزینه جابجایی دریافت نمی‌کند. هزینه ارسال هر پیامک در قالب شبکه این اپراتور نیز کمتر از 50 تومان است. ارسال پیامک برای شماره‌های تلفن هرماه در کشورهای دیگر و برای شماره‌های اپراتور روشن در دیگر کشورها (رومینگ) 200 تومان هزینه در بر دارد.

البته این اپراتور نیز از ارائه بسته‌های تشویقی به مشترکانش غافل نیست. به عنوان مثال افرادی که با پرداخت 20 هزار تومان نوع خاصی از سیم‌کارت‌های پیش پرداخته این شرکت را خریداری کنند، می‌توانند از ساعت 10 شب تا 8 صبح بابت هر دقیقه مکالمه تنها 50 تومان پرداخت کنند. لازم به ذکر است که حدود 98 درصد مشترکان این اپراتور از سیم‌کارت‌های پیش پرداخته استفاده می‌کنند.

Voice mail از جمله خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در افغانستان است که به تماس گیرندگان امکان می‌دهد پیام خود را برای مشترک ضبط کنند تا وی بعدا بتواند به این پیام گوش کند. سرویس قابل ذکر دیگر ارسال و دریافت فاکس از طریق گوشی است که متاسفانه هنوز در ایران در دسترس نیست. اما یک سرویس جالب و قابل ذکر ارائه خدمات انتقال پول از طریق تلفن همراه توسط اپراتور روشن است. با توجه به ضعف زیرساخت‌های بانکی در این کشور تلفن‌های همراه می‌توانند بستری مناسب برای ارائه خدمات مالی و اعتباری در کشور افغانستان باشند. این سرویس که قرار است در آینده بسیار نزدیک با همکاری اپراتور انگلیسی وودافون به مشترکان روشن امکان می‌دهد تا صورت‌حساب‌های خود را نیز پرداخت کنند.

وودافون پیش از این سرویس مذکور را در کشور آفریقایی کنیا نیز با موفقیت راه‌اندازی کرده بود. اپراتور اتصالات که بیش از یک سال از فعالیت آن در افغانستان نمی‌گذرد برای جلب هر چه بیشتر مشترک تعرفه مکالمات خود را بسیار ارزان کرده است.هزینه مکالمه با سیم‌کارت‌های عادی و غیر اعتباری این اپراتور حدود 60 تومان در دقیقه و هزینه ارسال هر پیامک حدود 50 تومان است. در مقابل هزینه مکالمه با سیم‌کارت‌های اعتباری از 20 تومان تا 100 تومان در دقیقه در نوسان است. نوع سیم‌کارت اعتباری انتخاب شده، زمان انجام مکالمه و خدمات تشویقی منتخب مشترک در نحوه محاسبه هزینه مکالمه تاثیرگذار است. هزینه ارسال پیامک در این سرویس نیز از 20 تا 50 تومان در نوسان است.

قیمت سیم‌کارت دائمی و دو نوع سیم‌کارت اعتباری این اپراتور به ترتیب 100 هزار تومان و 3 هزار تومان است. مدل اول سیم‌کارت اعتباری با 100 هزار تومان اعتبار و مدل دوم با تنها هزار تومان اعتبار عرضه می‌شود. البته برای تشویق مشتریان به خرید سیم‌کارت دائمی هر ماه 50 دقیقه مکالمه مجانی به هدیه داده می‌شود. اکثر سرویس‌های مدرن ارزش افزوده نیز به مشتریان سیم‌کارت‌های دائم ارائه می‌شود.

سرویس‌های متنوعی از طریق اتصالات برای مشترکان افغانی در دسترس است. از جمله این سرویس‌ها می‌توان به MMS اشاره کرد که هزینه ارسال هر 50 کیلوبایت دیتا از طریق آن معادل 300 تومان است. خدمات Voice mail این اپراتور برای مشترکان رایگان است و سرویس WAP نیز برای دسترسی به خدمات دیتا واینترنت از سوی این اپراتور پیش‌بینی شده است، هر چند این سرویس به تازگی راه‌اندازی شده است. افغان بی‌سیم سومین اپراتور افغانستان است که به عنوان حسن ختام به معرفی خدمات آن می‌پردازیم. تعرفه خدمات این اپراتور تقریبا مشابه با اپراتور روشن است، اما بزرگترین نقطه قوت آن ارائه خدمات GPRS برای دسترسی به اینترنت و email است.

این اپراتور با دریافت هزینه‌ای کمتر از 20 هزار تومان در ماه و بدون هیچ گونه محدودیت ترافیکی دسترسی به اینترنت بر روی تلفن همراه را با سرعت 115 کیلوبیت در ثانیه ممکن می‌کند. این سرعت تقریبا معادل سریع ترین سرویس اینترنت ADSL در ایران با سرعت 128 کیلوبیت در ثانیه است و جالب آن که قیمت این دو سرویس هم تفاوت چندانی با هم ندارد. گفتنی است که این اپراتور با بیش از یک میلیون نفر مشترک بیش از 95 شهر مهم افغانستان را تحت پوشش دارد. بارگذاری زنگ گوشی دیگر سرویسی است که این اپراتور ارائه می‌کند.


منبع خبر: البرز