X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


1387/06/14
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از ارایه لایحه‌‏ای به مجلس شورای اسلامی خبر داد که در صورت تصویب آن شرایط فرزند خواندگی در حد چشمگیری تسهیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، علی شاکری گفت: بهزیستی معتقد است که تا حد امکان، کودکان تحت حمایت باید به داخل خانواده‌ها بروند و بر این اساس، لایحه تسهیل واگذاری این فرزندان را به مجلس داده ایم و در انتظار تصویب آن هستیم.

براساس آمارهای منتشره از سازمان بهزیستی در حال حاضر 21 هزار کودک بی سرپرست دائمی و یا موقت در مراکز این سازمان نگهداری می شوند و از این تعداد 85 درصد فاقد سرپرست با صلاحیت هستند و یا به عبارت دیگر بی سرپرست موقت و یا بد سرپرست هستند.

به گفته مسئولان بهزیستی سالانه تنها هزار کودک به خانواده‌ها واگذار می‌شود و هم‌اکنون به ازای هر کودک، 5/7 خانواده متقاضی فرزند خواندگی تشکیل پرونده داده‌اند.

این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که براساس قوانین موجود در کشور «ولایت قهری» غیر قابل سلب است و 85 درصد کودکان تحت حمایت بهزیستی والدینی دارند که به علت اعتیاد، بزه‌‏کاری، انواع بیماری ها و یا مسایل اخلاقی به طور موقت صلاحیت سرپرستی کودک خود را از دست داده‌اند به همین دلیل امکان واگذاری سرپرستی آنها به دیگران وجود ندارد.

بنابراین اشکالات قانونی در صدور احکام امین موقت و فرزند خواندگی که باید از سوی دستگاه قضایی صورت گیرد، ضرورت بازنگری قانون حمایت از کودکان بد سرپرست را به وجود آورده است.

مسئولان بهزیستی معتقدند اگرچه در حال حاضر تعداد خانواده‌های متقاضی فرزند خواندگی از تعداد کودکان بی‌سرپرست بیشتر است، اما شاید تا 10 یا 20 سال آینده این نسبت تغییر کند و نیازمند تسریع روند واگذاری فرزندان چه به طور موقت و چه به طور دائمی به خانواده های متقاضی باشیم.

مدیرکل دفتر شبه خانواده سازمان بهزیستی در گفت‌وگوی تفصیلی به تشریح پیش نویس این قانون جدید حمایت از کودکان بی‌‏سرپرست پرداخت.

به گفته حمیدرضا الوند، ‌‏بر اساس این پیش نویس که در واقع شامل اصلاحات انجام شده روی قانون حمایت از کودکان بی سرپرست مصوب 29 اسفند 1353 است، بسیاری از شرایط دشوار که برخی اوقات موجب ایجاد مانع برای خانواده های متقاضی فرزند خوانده می‌‏شود، تعدیل خواهد شد.

او با اشاره به این که در قانون فعلی تنها همسرانی می‌توانند تقاضای فرزندخوانده کنند که نه تنها فرزندی نداشته باشند و ناباروری آنها تایید شده باشد، بلکه پنج سال نیز از مدت ازدواج آنها زمان سپری شده باشد.

او گفت: براساس اصلاحات جدید شرط گذشت پنج سال از زمان ازدواج حذف شده و در صورتی که پزشک ناباروری زوجین را تایید کنند، امکان واگذاری فرزند به آنها به وجود می‌آید.

مدیر کل دفتر شبه خانواده بهزیستی از سوی دیگر اعلام کرد: همچنین خانواده‌هایی که یک فرزند دارند نیز می‌توانند تقاضای تا سه فرزند خوانده را به سازمان بهزیستی ارایه کنند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از جمله مسئولان بهزیستی یکی دیگر از اشکالات قانون مصوب سال 53 مشخص نبودن حداکثر سن همسران متقاضی فرزند خوانده بود.

الوند در این رابطه با بیان اینکه این اشکال در برخی مواقع موج تقاضای فرزند خواندگی از سوی افرد مسن به قصد داشتن کمک حال در دوران کهنسالی می شد، اعلام کرد: در قانون فعلی یکی از زوجین باید حداقل 30 سال داشته باشد اما حداکثر سن مشخص نشده، که در اصلاحیه جدید حداکثر سن دست کم یکی از همسران 50 سال عنوان شده است.

او همچنین گفت: در صورت تصویب قانون جدید زنان مجرد نیز در صورت داشتن شرایط مناسب و تایید نظر کارشناسان بهزیستی می‌‏توانند فرزندی بی‌سرپرست را به فرزند خواندگی قبول کنند.

الوند یکی دیگر از اصلاحیات موجود در پیش نویس جدید قانون حمایت از کودکان بی سرپرست ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز می‌‏توانند تقاضای فرزند خواندگی کنند و پس از شش ماه اقامت در ایران، در صورت احراز صلاحیت نگهداری از کودک دوباره به محل اقامت خود سفر کنند.

براساس قانون سال 53 که در حال حاضر در ایران اجرا می شود، تنها افراد مقیم کشور می‌توانند فرزندان بی‌سرپرست را به فرزند خواندگی بپذیرند.

مدیرکل دفتر شبه خانوده بهزیستی از سوی دیگر با اشاره به مبهم بودن بحث امین موقت در قانون فعلی حمایت از کودکان بی‌‏سرپرست گفت: سال گذشته مشکلات امین موقت در جلساتی با مسئولان سازمان دادگستری برگزار و براساس آن اصلاحات جدیدی در قانون اعمال شد.

الوند اظهار کرد: اگرچه امین موقت در قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست کمرنگ دیده شده است و این امر موجب شده تا بسیاری از قضات به این موقت اعتقاد نداشته باشند، اما حکم امین موقت در مفاد قانون اساسی کشور لحاظ شده است و می توان با استناد به آن احکام امین موقت را صادر کرد.